מאת / 20 בינואר 2019   5147 צפיות

הבשורה החדשה של עולם התיירות- CULTURAL TOURISM או אם תרצו- תיירות חברתית

הם מגיעים אלינו מכל העולם. בוחרים בישראל כיעד המועדף לחופשה המשפחתית, הזוגית או החברתית
עצרתם פעם לחשוב מה מביא אותם דווקא אלינו? לישראל הקטנה והמורכבת כ"כ?

אז בוודאי יעניין אתכם לשמוע שהתיירים שמבקרים בישראל מתארים חוויה אנתרופולוגית מרתקת והיכרות עם עולמות שונים בתכלית מעולמם. זה מה שמושך אותם יותר מכל דבר אחר- המפגשים האנושיים.

ואין כמו ישראל למפגש עם עולמות שונים, משונים ומגוונים.

באותה מידה גם התייר הישראלי שמבקר בחו"ל משלב בתכנית הטיול מפגשים עם ההיסטוריה, התרבות והקולינריה המקומית. בין אם זה ביקור בכנסייה עתיקה, מפגש עם יוצר מקומי או טיול טעימות בשוק.

זוהי הבשורה החדשה- תיירות מפגשים.

לא רק בילוי באתרים ובאטרקציות אלא מפגשים בלתי אמצעיים, פנים מול פנים, עם תושבי המקום.

סיור בוטני


אפשר "סלפי?"

נינה גרינבוים, אחראית פיתוח תכניות ב "ביו-תור"- מרכז המתמחה בסיורים בדגש על חקלאות אורגנית והדברה ביולוגית בקיבוץ הדתי והשיתופי שדה אליהו, מספרת לנו: " קיבוץ שדה אליהו מוכר בעולם כמוקד משיכה לתיירים בשל החלוציות והחשיבה מחוץ לקופסה שלו בתחום החקלאות. עם זאת הופתענו לגלות כי התיירים שביקרו בקיבוץ דיווחו כי המרכיב המעניין והמשמעותי ביותר בסיור היה עבורם דווקא המפגש הבינאישי עם חברי הקיבוץ שהדריכו אותם או שפגשו במהלך הסיור. כל המדריכים הם קיבוצניקים ולרבים מהם סיפור אישי מרתק של עלייה לארץ. התיירים מרותקים לשמוע את הסיפורים האישיים ובמיוחד על ה"חיה" הזו שנקראת "קיבוץ שיתופי". הם לא מכירים את זה ומתקשים להאמין שבכלל קיימת תופעה כזו. הם נפגשים עם חברי הקיבוץ ושואלים אין סוף שאלות על מנת להבין מה זו קהילה שיתופית ומהם האידיאלים שבזכותם היא שורדת. הסיור מוביל את התייר בתוך הקיבוץ ובשטחים החקלאיים. במהלכו התיירים נהנים מהמפגש האותנטי עם בני המקום. הם מבקשים להצטלם על רקע חדר האוכל או בית הכנסת, על רקע השדות, ומתרגשים מחוויית הפשטות של ארוחת צהריים קיבוצית" .

המפגשים הללו הם WIN WIN SITUATION. התייר נהנה ממפגש אנושי מרתק, התושב המקומי חושף את אורח החיים המיוחד שלו וסוכן הנסיעות נהנה מהעובדה שהוא ממותג כמי שמכיר היטב את התרבות הישראלית

עוד פגישה ועוד פגישה

גיוון האוכלוסייה והמורכבות האנושית בישראל מזמנים מפגשים אנושיים רבים אשר משאירים רושם רב על התיירים. הם פוגשים את החקלאי מהצפון, את הנזיר הבודהיסטי מירושלים ואת מרגלית זינאתי מפקיעין. הם מבקרים בביתה של משפחה אתיופית ובסטודיו של אומן ערבי ישראלי שגר ביפו. הם מבקרים במפעלי הייטק שהוקמו במטרה לקדם כלכלית את יישובי הפריפריה ושומעים את הסיפורים האנושיים של יוזמי המפעל והעובדים בו.

הם חוזרים לביתם עם אסופת רשמים שמלווה אותם עד הביקור הבא שלהם בארץ. ולאחר זמן מה הם חוזרים עם החברים שלהם או בני משפחה ולא מוותרים על אותם מפגשים הזכורים להם לטוב מהביקור הקודם.

סיורי תירות חברתית בשדה אליהו

לא רק תרבות

תיירים רבים מתעניינים במפגשים מסוגים נוספים שאינם דווקא היסטוריים או אנתרופולוגיים.

נינה מוסיפה ומתארת: " מרכז ביו-תור מושך אליו תיירים מכל העולם המתעניינים גם בחקלאות הישראלית. הם מרותקים לתחום ההדברה הביולוגית ותחום החקלאות האורגנית שאנו חושפים בפניהם במהלך הסיור בקיבוץ. הם עוצרים בשדה האורגני ומתרשמים מעבודה חקלאית בת ימינו, ובחברת "ביו-בי" הם נפגשים עם הייטק חקלאי במיטבו."

ביו תור בשדה אליהו

בשורה התחתונה, כנראה שבעידן הנוכחי, שבו הטכנולוגיה מתפתחת מרגע לרגע, אנשים מבקשים לחזור אחורה אל החום האנושי. אל האנושיות. אל המפגשים פנים מול פנים, ולא פנים מול מסך. אנשים מבקשים לחוות חוויות רגשיות עם תוכן אנושי ולא חוויות רגעיות שחולפות ונעלמות בין רגע.

תיירות המפגשים נותנת לכך מענה ומחברת בין עולמות.

מעניין אתכם לשמוע עוד על חוויה אותנטית לתיירים עם ערך מוסף? על סיורים חקלאיים בין שדות, מטעים ומפעלי הייטק חקלאי? השאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם.

  שתפו בכל הכוח
  Share on LinkedIn
  Linkedin
  Email this to someone
  email
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on Facebook
  Facebook

  היה הראשון לכתוב תגובה

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  אנחנו אמנם מוכשרים בטירוף אבל לא בטוח שיודעים הכל…
  תחדשו לנו, תפתיעו אותנו, ספרו לנו דברים שאנחנו לא יודעים.
  או סתם תגידו לנו מה אתם חושבים על ספרינג מגזין
  ואנחנו נגיד לכם מה אנחנו חושבים עליכם. ?

   נגישות