הקורונה שינתה את חוקי המשחק בכלל העסקים, אך ניתן לראות כיצד ענף המסעדות נפגע קשות בשנה האחרונה. בשיחה שערכתי עם יוסי כהן מנהל סניף "גרג" בצומת פוריה, דיברנו על התנהלות המדינה בשנה המטורפת שעבר הענף, וקצת אופטימיות לעתיד הקרוב.

כולנו בשנה האחרונה התגעגענו לחוויית המסעדות, בין אם זה ארוחת בוקר מפנקת או סתם להנות מכוס קפוצ'ינו באמצע היום. נכון שהקורונה השתיקה את כל המשק, והיו כמה הפוגות שבהם כן חלק מהעסקים יכלו לפתוח על פי ההגבלות שהורו משרד הבריאות, אך בענף המסעדות לא כל כך פשוט לפתוח ולסגור את העסק בתדירות כזו. שלא כמו בעסקים שבהם חומרי הגלם יכולים להחזיק מעמד תקופה ארוכה בלי להתקלקל, במסעדה המצב שונה. בכל בית קפה קטן שתתקלו בו יש סחורה בשווי עשרות אם לא מאות אלפי שקלים, אותה סחורה כמובן לא יכולה להשאר לנצח במקררים. כשהממשלה הודיעה על סגירת המסעדות, בשורה תחתונה נזרקו סחורות באלפי שקלים לפח. ואילו כאשר הייתה אפשרות לפתוח מחדש, במתכונת משלוחים וכדומה, היה צורך להזמין מחדש סחורה בהמון כסף. את התהליך הזה של פתיחת מסעדה וסגירתה חוו בעלי המסעדות כמה פעמים בשנה האחרונה, והפסידו מאות אלפי שקלים במצטבר.

יוסי כהן מנהל סניף של רשת "גרג" בביג פוריה, סיפר לנו שכל סגר ופתיחה מחודשת של המסעדה, מלווה בהפסד של כ30 אלף שקלים ולא פחות. זו אחת הסיבות לטענתו, שכאשר הודיע שניתן לפתוח למשלוחים הוא לא התלהב וקפץ על ההזדמנות, כי המשמעות של כך היא להזמין שוב מלא סחורות שהסיכוי ששוב יצטרך לזרוק, בעקבות עוד סגר, גבוה מדי. יוסי מספר על חבר שבבעלותו מסעדה, שבכל הזדמנות לפתוח ולעבוד במתכונת משלוחים או אסיפה מבית העסק הוא קפץ על ההזדמנות והזמין את כל החורה הנדרשת. אותו חבר הפסיד בשנה האחרונה רק מסגירת ופתיחת המסעדה קרוב למאה אלף שקלים.

כששאלתי את יוסי מה היה ניתן לשנות בתפקוד הממשלה או הרשויות בשנה האחרונה על מנת להקטין את ההפסדים ולעזור לבעלי העסקים לשרוד את המשבר, יוסי ענה שהדבר שהכי נכשלו בו היה החוסר וודאות המוחלט של הרשויות או הממונים שהיו צריכים לספק את התשובות. כאשר ניסה לקבל תשובה על נושא החל"ת או על האפשרויות העומדות לרשותו לפתוח על פי ההנחיות המעודכנות, הוא לא הצליח לקבל תשובה מאף אחד. "לא ביטוח לאומי לא העירייה ולא משרד הבריאות ידעו לענות לי" אומר יוסי כהן.

אך יוסי מאמין שמה שהיה היה, והעיקר להסתכל קדימה. "אנו מרגישים את הגעגוע של התושבים למקום" יוסי אומר בהתרגשות, ומספר על ההתארגנות לפתיחה מחודשת על פי התו הירוק והסגול.

בואו נקווה שהשנה ההזויה שעברנו והסגר האחרון יהיה באמת האחרון ולא נחזור שוב למצב שבו סוגרים לנו את המסעדות ומכריחים אותנו להשאר בבתים.

אם יש לכם מה להגיד על השנה שעברה על בעלי המסעדות, מוזמנים לשלוח למייל ooffir33463@gmail.com