בריכה פרטית בבית זהו חלומם של אנשים רבים. מי לא רוצה ליהנות מהקלות בלבישת בגד ים, יציאה לחצר וקפיצה למים  ובכך לחסוך את הנסיעה לבריכה העירונית ולחלוק עם זרים את מסלול השחייה?

אבל אם תשאלו את גדי בלומברג, מנהל מחלקת הרצליה ב' בסניף אנגלו סכסון הרצליה פיתוח, הוא יאמר לכם ש: "על אף הרצון לבריכה בבית, כמות הלקוחות שמחפשים בתים בלי בריכה עקב הפחד לאסון הולך וגדל עם השנים".

למה אנשים מוותרים מראש על התענוג?

לצערנו הרב נתוני הטביעה בבריכות פרטיות בשנים האחרונות הולך ועולה. יש להניח שזה בגלל העלייה במספרן של הבריכות הפרטיות שצצו כמו פטריות אחר הגשם בצימרים ובמקומות אירוח נוספים. מדי כמה זמן מתפרסמת בכותרות ידיעה חדשה על טביעה בבריכה בבית פרטי. מעלים סרטונים של בני המשפחה שמתארים את רגעי האסון ואת השלכותיו. חלק מהידיעות מסתיימות במוות וחלקן בבקשה להצטרף לתפילות, וכולנו רואים את ההורים ולבנו נחמץ.  וכך, גם אלו שדמיינו בחצר ביתם בריכה פרטית, מוצאים את  עצמם גונזים את החלום ולו רק כדי לא לסכן את הילדים.

אז מה עושים כדי להיות בטוחים?

חיים חיון, מפקח בנייה בעל נסיון רב בתחום מספק לנו מספר פתרונות בטיחות, שהקפדה עליהם יכולה למנוע טביעה:

כיסוי בריכה-  קיימים בשוק מגוון סוגי כיסויים, מהפשוטים יחסית של פרישת יריעת ניילון אטומה על הבריכה באופן ידני, או חשמלי. כיסוי בריכה מסוג זה לא נועד מלכתחילה למנוע בעיות טביעה, אלא פתרון לשמירה על בריכה נקייה ואיכות מים טובה. יש המשתמשים בכיסוי מטעמי בטיחות, אבל יש לקחת בחשבון שהכיסוי לא קשיח ולא עמיד למשקל אדם. מחיר: 15,000-20,000 ₪.

כיסוי תריס חשמלי – הכיסוי מורכב מפלסטיק או אלומיניום, התריס מיוצר עבור כל בריכה באופן אישי. התריס לא חדיר למים וסוחב משקל של כ- 100 ק"ג (תלוי בחברה, בחומר ובעוד משתנים). חשוב להקפיד שנקודת ההפעלה של התריס תהיה במרחק עין מהבריכה, שהמפעיל יראה בזמן הסגירה שאף אחד לא

נכנס לבריכה באותו הזמן . כמו כן יש להקפיד שנקודת ההפעלה לא תהיה סמוכה מדי למים ולשמור על בטיחות של מגע מים בחשמל. מחיר: 40,000-70,000 ₪

הגבהת קרקעית הבריכה- בלחיצת כפתור רצפת הבריכה מורמת ומתקבל משטח אחיד. ניתן לשנות בעזרתו את עומק הבריכה ולהתאימה לילדים. פתרון זה טוב גם לניצול שטח הבריכה לפעילות נוספת (ארועים וכד…) ומתאים לבתים בהם שטח הגינה יחסית קטן. ניתן לרצף את הבריכה בשיש או באבן יפה ונוצר משטח יפה לפעילות. מחיר: החל מ 350,000 ₪

אזעקה לבריכה- האזעקה תופעל בתוך הבית כאשר מישהו נופל למים. גם כאן יש מגוון של אזעקות והתרעות, במחירים שונים. מוצר זה לא  נפוץ בארץ, למרות יעילותו ועלותו הזולה. מחיר: כ-500 ₪.

גדי בלומברג ממליץ למשקיעים הבונים בית למכירה לא למהר בבניית בריכה. להכניס לתוכניות ולקבל את האישורים הנדרשים לבנייה, ולאפשר למי שיקנה את הנכס את "זכות הבחירה" לבנות את הבריכה.

לא חסרים פתרונות. היום ניתן לנהוג ב 100% בטיחות בכל הנוגע לבריכה הפרטית שלנו ולמנוע כל אופציה לאסון, עם זאת חשוב לזכור שהאחריות מוטלת עלינו המבוגרים, ואין תחליף לעירנות שלנו המבוגרים, להסתכל כל הזמן על הבריכה בזמן שיש בה ילדים, להיות מרוכזים בהם ובנעשה בבריכה ולא בשיחה עם חברים או במכשיר הטלפון וכד…   ואם אנחנו לא רוצים לוותר על חלום הבריכה מוטלת עלינו האחריות לעשות הכל, אבל הכל, על מנת להגן על ילדינו מפני טביעה.

  • המחירים מתייחסים לבריכה בגודל 10*3.5 מ"ר.