היין הינו המשקה האלכוהולי הראשון שמוזכר במקרא. נפגשנו בתכנית מיוחדת של "כנרת מתקשרת" עם אייל צעיר, יינן מיקבי רמת הגולן שבקצרין, לשיחה שבה ניסינו לקבל תשובות על כמה מהשאלות שתמיד עולות לנו בראש ואנו מסתפקים בתשובות של חברים שיעני יודעים ומבינים במה שקשור ליין.

אייל צעיר הינו יינן מיקבי רמת הגולן שידועים באיכות היין שהם מפיקים. לכבוד חג הפורים, וחודש לני הארבע כוסות שצריכים לשתות בפסח, החלטנו להביא איש מקצוע שטיפה יתן לנו מידע לגבי המשקה שנפלא הזה.

היין הינו המשקה הראשון שאוזכר במקרא. כאשר נח יצא מהתיבה מובא בכתובים כי נטע כרם והפיק ממנו יין.  נח הינו האיש הראשון על פני האדמה שהשתכר מהיין, " וישת מן היין וישכר ויתגל בתוך אהלה" כך מובא בפרשת נח בספר בראשית. האדם השני שמובא כי התבסם מהיין הינו לוט, לאחר חורבן סדום ועמורה בנות לוט היו בטוחות כי נחרב העולם, ועל מנת לבנות דור המשך, עליהן לשכר את אביהן ולבנות ממנו זרע. ומכאן נולד המשפט "שיכור כלוט".

נחזור לאייל צעיר, שהגיע עם מיטב היינות של יקבי רמת הגולן, על מנת להסביר לנו על בכלליות על היין, ועל תרבות השתייה שמתעצמת לקראת פורים ופסח.

כאשר שאלתי את אייל לגבי היינות שמוגדרים איכותיים מבחינת חומרי הגלם, אך מתומחרים במחירים זולים למדי, ענה לי אייל: "הכל תלוי בענבים". כאשר יש זן ענבים שנמצא בקלות ללא מאמץ מיוחד בארץ, אזי מחירו של היין שיופק ממנו יהיה נוח הרבה יותר מיין מזן שקשה לגדל בארץ.

מעבר לענב עצמו, כל תהליך הפקת היין תלוי בחומרים שעל ידם נעשה תהליך התסיסה של היין, והכי חשוב החביות שבהן היין מגיע לבשלות ולטעמים הייחודיים שלו.

"ישנם סוגי יינות לדוגמת הר חרמון אדום, שהינו יין מעולה שממש מקבלים תמורה ביחס למחיר הזול שמשלמים עליו" כך אמר אייל כאשר שאלתי אותו לגבי יינות איכותיים במחירים זולים. " יש עניין בביקוש והיצע ביינות בארץ, כאשר יש יין שניתן טכנית להפיק ממנו כמות, אז נעשה הכל להגיש אותו לציבור במחיר נכון". לפי דבריו של אייל, ניתן להפיק יין מעולה במחיר נוח כאשר משתמשים בכלים נכונים בתהליך בישול והתססת היין, ניתן להפיק יין מעולה במחיר סביר בהחלט.

לכן אני יוצא מפה להצהרה לכל הקוראים שלנו, אל תעריכו ותקנו יין רק לפי המחיר שמבקשים עליו, שימו לב ממה היין מורכב, מה התהליך שהיין עבר ועוד קריטריונים נוספים.

על מנת להבין מה היין שכדאי לכם לבחר, נמשיך ונעלה עוד כתבות שיתנו לקוראים היקרים שלנו כלים שבעזרתם יוכלו לבחור את היין שהכי יתאים להם.

רוצים להנות מביקור ביקבי רמת הגולן או להנות מיינות משובחים בבית? הכנסו לאתר הרשמי של יקבי רמת הגולן בלינק https://www.golanwines.co.il/