הקן המתרוקן

הילדים גדלו והם עוזבים את הקן בזה אחר זה.
הבית שבו גידלתם אותם גדוש בנוסטלגיה ופינות חמות (גם בלב)
ואתם מגלים שעם השינויים המשפחתיים גם הבית צריך לעבור שינוי והתאמה למצב החדש.
זה יהיה שלב א' בתהליך- לערוך רשימה של שינויים שצריך לבצע בבית על מנת שיתאים לפרק החדש בחייכם. למשל- אמבטיה לנכדים, חדר +מקלחת ושירותים גם לזוגות הצעירים או הרחבת הסלון ע"ח המרפסת.

בהנחה שלא את ולא אתה אדריכלים

השלב הבא בתהליך השיפוץ יהיה בחירת האדריכל שאיתו תעבדו.
ישנם ברשת אין סוף מאמרים ועצות בנוגע לבחירת האדריכל המושלם.
שני דברים חשובים:
1) אל תבחרו אדריכל שיעשה בדיוק את מה שאתם מבקשים, כזה שיגשים עבורכם חלומות. תבחרו אדריכל בעל ניסיון שמגיע עם עצות שימושיות ויודע גם להחזיר אתכם למציאות ולמגבלות של השיפוץ. אדריכל שמצד אחד יזרום ויבנה תכנית בהתאם לרצונות ולצרכים שלכם אך יחד עם זה יהיה מודע לאפשרויות ויהיה מספיק יצירתי כדי להציע פתרונות למגבלות ולאתגרים שצצים במהלך השיפוץ.
2) אם אין לכם תקציב נוסף להשקיע במעצב.ת פנים אז כדאי שתבחרו אדריכל שמגיע גם עם רקע וניסיון בעיצוב פנים. במהלך השיפוץ אתם נדרשים לאין סוף בחירות וקבלת החלטות עיצוביות. חלקן משמעותיות יותר כמו תכנון התאורה ובחירת ריצוף וקרמיקה וחלקן משמעותיות פחות כמו בחירת צבע הספה ומיקום האקססוריז במטבח. מאוד יקל עליכם אם האדריכל שבחרתם יוכל לכוון ולהדריך אתכם גם בתחום העיצובי. זה יחסוך לכם המון התחבטויות, דילמות ובעיקר, זמן יקר.

מה קרה? יש קורה

את מאוד רוצה להגדיל את החלון בסלון, חולמת כבר שנים להכניס את הנוף הביתה.
זה הדבר הראשון שאת מספרת לאדריכל ומבקשת שישרטט זאת בתכנית החדשה.
אבל, האדריכל מקבל את תכנית הבית הקיים ומצטער לאכזב אותך ולומר לך שכנראה החלום שלך יישאר בגדר חלום. למה? מה קרה?
יש קורה- בקונסטרוקציה של הבית.
מסתבר, שמעל החלון יש קורה שמשמשת לתמיכה ולא ניתן להסירה. וכך- החלום נגוז לו ברגע.
אז לפני שמתחילים לחלום- מומלץ לשבת עם האדריכל ולהבין את תכנית הבית הקיים ומגבלות השיפוץ. לחלק מהמגבלות, האדריכל היצירתי שבחרתם, ימצא פתרון יצירתי ולחלקן- לא. קחו זאת בחשבון שלא כל מה שאפשר לעשות בבית שנבנה מאפס ניתן לעשות בשיפוץ. ככל שתהיו מודעים לכך- כך פחות חלומות יתנפצו בסערה.

הרשתות החברתיות והקשר שלהן לשיפוץ שלכם

נצלו את הרשתות החברתיות והצטרפו לכל הקבוצות והפורומים של עיצוב הבית. שם תוכלו לשאול כל שאלה שקשורה לשיפוץ, מהקטנה ביותר ועד הגדולה. אתם מעלים דילמה והרי לפניכם אלפי יועצים שממהרים לסייע מניסיונם. תבקשו בקבוצה שאנשים יצרפו תמונות בהתאמה לשאלה ששאלתם. זה עוזר מאוד להתפקס. ישנה גם אפשרות לבצע חיפוש בקבוצות האלו ע"פ הנושא שאתם מבקשים לברר ואז עולות כל השאלות שעלו בעבר בקבוצה באותו הנושא. יש כאלו שאולי יצאו מבולבלים מהפורומים הללו, וכמובן שלא על כולם ניתן לסמוך אבל לעיתים, זה בהחלט יכול לסייע ולתת כיוון.

כמה זה עולה לנו

איך נכון להתנהל כלכלית בתהליך שיפוץ הבית?
יש את הזוגות שיחליטו מראש על התקציב שמיועד לשיפוץ ולא יוציאו מעבר ל 10% בצ"ם (בלתי צפוי מראש), ויש את אלו שיאמרו- פעם בחיים אנחנו משפצים- כמה שיעלה, יעלה. הבעיה מתחילה שאין הסכמה מראש על השיטה בין שני בני הזוג. ולכן- כדאי מאוד לפתור את הסוגיה הזו לפני היציאה לדרך, בהנחה שרוצים להמשיך לגור ביחד בבית המשופץ…?
אז החלטתם על תקציב ועכשיו מתחילים להוציא עוד ועוד כספים. ההמלצה שלנו היא לבחור היטב את החנויות מהן אתם קונים את הכלים הסניטריים, הקרמיקות ואת הריהוט. זכרו- לא תמיד מה שזול הוא בהכרח פחות טוב. ולא תמיד עולה ביוקר לקנות בזול.
לעיתים, ישנן חנויות גדולות ומוכרות, עם מבחר רחב מאוד של מוצרים והמחירים שלהן יקרים באופן משמעותי. אז יגידו לכם שהם נותנים שירות מצוין ושיש על מי לסמוך במקרה של תקלות. ייתכן מאוד וזה נכון, אך זה לא בהכרח אומר שאם תקנו בחנות קטנה ובלתי מוכרת לא תקבלו שירות מצויין ואחריות ארוכת טווח. זכרו שהחנויות הגדולות מחזיקות מחסנים רחבי ידיים שעולים כסף רב, מעסיקות עובדים רבים ושטח חנות גדול עם מבחר רב של מוצרים. מישהו צריך לשלם את כל זה וכנראה שזה אתם. ולכן- שווה לבדוק גם את החנויות הקטנות.
ודבר אחרון- תעשו הכל כדי לפתח את הדמיון שלכם לקראת השיפוץ. כי בתהליך הזה צריך בעיקר לדמיין- לדמיין איך יראה האריח הספציפי שבחרתם על קיר שלם, לדמיין איך יראה המטבח שתכננתם ולדמיין איך תהיה תאורת האווירה שפיזרתם ברחבי החלל הציבורי.
אז נכון שישנם ספקים שיעשו עבורכם הדמיה, ותבררו מראש אם זה שירות שהם מציעים, אבל ישנם גם הרבה שלא הגיעו עדיין להתפתחות הטכנולוגית הזו. אז תעבדו על הדמיון והעיקר שהתוצר הסופי של השיפוץ- יצא בדיוק כפי שדמיינתם אותו.
בהצלחה.