מאת / 17 באפריל 2019   3908 צפיות

אמור לי מי אתה ואומר לך מיהו המטפל הנכון עבורך.

אם אתה לא הולך לטיפול אז כנראה שהשכן מימין והשכן משמאל הולכים.. זוהי שגרת חיינו. האם ניתן לייעל אותה? לעשות משהו שיגדיל את אחוזי הצלחת הטיפול?

נפגשתי עם חברה על כוס קפה. כמו פולניות אמתיות סיפרנו אחת לשנייה על הצרות שלנו. היא שיתפה אותי וסיפרה שאחרי ארבע שנים בטיפול פסיכולוגי, שבדיעבד היה לא מתאים עבורה, היא אבודה ותוהה איך תמצא מטפל חדש שיהיה הכי מדויק לצרכים שלה. שאלתי אותה מה זה מטפל מדויק? מה זה מטפל נכון עבור מטופל? היא לא באמת ידעה להשיב לי. חזרתי הביתה מהורהרת בנושא והחלטתי שבא לי לעזור לה והתחלתי לחקור את הנושא.

המטפל שלי הוא ד"ר גוגל, הוא עוזר לי תמיד שאני צריכה עזרה…וגם הפעם מצאתי אצלו מענה.

ישנו מחקר מקיף שנעשה ע"י שני חוקרים אשר מציגים אותו בספר בשם The heart and soul of   change ובו הם מציגים סקירה מקיפה של הספרות העוסקת במשתניו של הטיפול האפקטיבי. מסתבר שאחד הגורמים המשפיעים באופן משמעותי על אפקטיביות הטיפול קשורים ביחסי המטפל והמטופל. מעניין לא?!

אחרי שקראתי על תוצאות המחקר ביקשתי להיפגש עם מיכל יערון, פסיכולוגית ספורט, שתנסה להסביר לי מה זה מטפל נכון? או מטפל מיטבי? ולמה זה באמת חשוב.

מיכל: " יש היום בארץ עשרות אלפי מטפלים בתחום הנפש ויחד עם זאת, כאוס גדול. אנשים לא מבינים את ההבדלים בין ההכשרות השונות של המטפלים. ההכשרות מאוד מגוונות וכולן כמובן ראויות אבל עדיין כל מטופל צריך למצוא ולבחור מטפל מעולם התוכן שרלוונטי ספציפית לקושי שלו. כל התחום הזה פרוץ, לא חד משמעי ונורא מבלבל."

אז הבנתי שיש בלאגן גדול בתחום אבל למה זה כ"כ מורכב?

מיכל: "אתן לך דוגמה: אם את סובלת מדלקת עיניים אז ברור לך שתלכי לרופא עיניים ולא לאורתופד אבל אם את סובלת מצרבת או מקלקול קיבה כבר יהיה לך יותר קשה להבחין מיהו הרופא המתאים ביותר לטפל לך בבעיה. כך זה בתחום הטיפול בנפש, למטופלים מאוד קשה לזהות בתוך שפע המטפלים ועולמות התוכן לזהות מיהו המטפל המתאים ביותר עבורם."

הצגתי בפני מיכל את המחקר שמצאתי באינטרנט וביקשתי ממנה שתסביר לי יותר לעומק מדוע כה חשובה ההתאמה בין המטפל למטופל.

מיכל: "מערכת טיפולית מבוססת על  קשר בין אישי שנוצר בין המטופל למטפל. מציאת חן היא יסוד מאוד חשוב להצלחת הטיפול. היא משפיעה על הנכונות לעבוד, על האמון והפתיחות שנוצרים ביניהם. אנשים מחפשים אנשים דומים להם. הם רוצים ללכת לטיפול אצל אדם שהם יכולים להתחבר לשפה שלו ולסגנון. מישהו פסימי מאוד יתקשה להתחבר למישהו מאוד אופטימי. יש משתני אופי שמאוד עוזרים להתאמה. מישהו מאוד קר יתקשה להתחבר למישהו מאוד חם. בסוף כל החיים שלנו זה יחסים. עם עצמנו, עם הסביבה, בעבודה, במשפחה. כשאתה הולך לטיפול בעולם הנפש אתה מייצר יחסים עם מי שנמצא מולך, ותוכל לעשות זאת על בסיס אמון, בטחון, חוויה שאתה סומך עליו, שאתה מסוגל לייצר איתו קשר רגשי, שאתה מוכן להיות תלוי בו במידה מסוימת. צריך להיות אדם שיהיה לך נעים וטוב בנוכחותו. שתבין שאתה הולך למקום מגונן ומאפשר."

ומה קורה אם אתה בוחר מטפל שמתברר שהוא לא ממש מדויק עבורך? זה כזה אסון?

מיכל: "אני מבינה שזה מה שקרה לחברה שלך, 4 שנים טופלה אצל מטפל לא מתאים ועכשיו היא בתסכול גדול. חשוב לדעת שלעיתים הגעה לאיש מקצוע לא מתאים יכולה אף להזיק. זה כמו לקבל תרופה לא נכונה. אפשר להעמיק את הבעיה."

בשלב הזה הבנתי את החשיבות של מציאת מטפל מתאים ואז שאלתי את מיכל מה עושים? איך עושים סדר בבלאגן?

מיכל סיפרה לי על פלטפורמת SomeBuddy. פלטפורמה ידידותית ונגישה שבעזרתה יכול כל אדם הנזקק לטיפול נפשי מכל סוג שהוא, לבחור את המטפל המתאים ביותר עבורו כך שסיכויי הצלחת הטיפול יגדלו באופן משמעותי.

עוד מוסיפה מיכל על הפלטפורמה החדשה: " ישנה משמעות גדולה לבחירה. כשהאדם עושה תהליך של בחירת המטפל יש לו יותר מחויבות להצלחת הטיפול. כשיש לך מחויבות לתהליך יש סיכוי גבוה יותר להצלחת הטיפול. אנשים לוקחים יותר אחריות על הבחירה שלהם."

ואם הוא בחר במטפל מתוך המאגר שמציעה הפלטפורמה, האם בהכרח זה יהיה חיבור מיטבי?

מיכל: "האלגוריתם של הפלטפורמה יוצר את החיבורים בין המטפלים למטופלים בהתאם לנתונים ששני הצדדים הזינו. ככל שהזנת הנתונים תהיה יותר מפורטת ומדויקת כך הסיכוי להתאמה מירבית יגדל. וכן, איש מקצוע מתאים גם יודע לומר שהוא לא מתאים. אם יש לך בטחון מקצועי אז תוכל גם לשלוח לאיש מקצוע אחר."

סיימתי את השיחה עם מיכל והקלדתי SomeBuddy בגוגל. מצאתי פלטפורמה שבאמצעות מספר שלבים פשוטים כל אחד יכול למצוא לעצמו את המטפל המתאים ביותר עבורו ולקבל עליו את מלוא האינפורמציה.

שלחתי לחברה שלי את הקישור. נראה מה יהיה.. אשמע על כך בוודאי כשנפגש בפעם הבאה על כוס קפה.

מעניין אתכם לקבל מידע על SomeBuddy? השאירו כאן פרטים ויחזרו אליכם בהקדם.

  שתפו בכל הכוח
  Share on LinkedIn
  Linkedin
  Email this to someone
  email
  Tweet about this on Twitter
  Twitter
  Share on Facebook
  Facebook

  היה הראשון לכתוב תגובה

  כתיבת תגובה

  האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

  אנחנו אמנם מוכשרים בטירוף אבל לא בטוח שיודעים הכל…
  תחדשו לנו, תפתיעו אותנו, ספרו לנו דברים שאנחנו לא יודעים.
  או סתם תגידו לנו מה אתם חושבים על ספרינג מגזין
  ואנחנו נגיד לכם מה אנחנו חושבים עליכם. ?

   נגישות