אפליקציית המוזיקה הסינית שהצליחה לחצות את גבולות סין ולחדור כמעט לכל מדינה, מעוררת דיונים וויכוחים סוערים. צבא ארצות הברית אסר על חייליו להשתמש בטיקטוק, מתוך חשש שמידע רגיש ישמר על שרתי החברה וישמש את הממשל הסיני. ההורים מזועזעים מהתוכן האלים והמיני המופץ שם, וחוששים שהילד הקטן שלהם ייחשף לתוכן לא ראוי, או גרוע מכך ינסה לבצע אתגר טיקטוק מסוכן ויסיים את חייו. אך אני שואל, האם הטיקטוק כולו רע, משחית, מסוכן וחייב להסגר?

כל רשת חברתית חדשה המגיחה לעולם מלווה באותן דעות קדומות אצל ההורים, המורים והדור העתיק ההוא שלא היה לו אפילו פייסבוק. "זה יהרוס את החינוך של הנוער" זועקת מערכת החינוך. "אלו סתם סכנות מיותרות ובזבוז זמן" ההורים קובעים.  ואם הזכרנו את פייסבוק שנתפש בקרב הצעירים כ"זקן השבט", נזכיר שגם עליו נאמרו דברים דומים, וגם ממנו חששו ההורים והמורים. כולם מדגישים את הדברים השליליים בשימוש הנוער ברשתות החברתיות.

 אולם כולם מלבד הדור הצעיר. דור הY או הZ תקראו לו איך שתרצו, הוא צמא לטכנולוגיה חדשה שתאתגר אותו, תגרום לו לחשוב בצורה יצירתית, או תלמד אותו איך עורכים ויוצרים סרטונים. לא סתם רק בgoogle play הטיק טוק כבר חצה את ביליון ההורדות. טיקטוק נותן את הבמה והכלים לכל ילד בן 14 להפוך לכוריאוגרף צעיר, סרטון שבו הוא עושה תנועות לרקע קטע מוזיקלי יכול להגיע לחשיפה מטורפת ולהפוך לתופעה וירטואלית, שזה בגדול החלום של כל ילד או ילדה.

ומנגד, אי אפשר להתעלם מכל הסכנות והאסונות שהתרחשו בעקבות האפליקציה. נכון, יש דברים רעים, אבל הפתרון הוא לא לאסור על הנוער להשתמש בטיקטוק. הרעיון והניסיון להרחיק ולאסור על בני נוער שימוש ברשתות חברתיות בעבר לא צלח עם העובדה הזו לא ניתן להתווכח. כל אותן רשתות חברתיות שניסו להרחיק את הנוער מהן עדיין קיימות, ובני הנוער פעילים בהן. אז אם הרעיון של לדחות ולהרחיק לא עבד, אז בואו ננסה את ההפך, בואו נתקרב. הורגלנו לחשוב על הרשתות החברתיות כמשהו שרחוק מההורים והמורים, נתנו לנוער להיות שם לבד ומדי פעם דאגנו להזכיר להם כמה זה רע ומסוכן. כשמסתכלים בעיניים שליליות כל כך לא ניתן לראות את הצד החיובי.

במידה ותשאלו אותי "האם אתה בעד טיקטוק?" התשובה תהיה שזה לא רלוונטי, טיקטוק הינו חלק מהחיים של הנוער שלנו, ולפי הנתונים הוא כאן על מנת להישאר לעוד המון זמן. אז במקום להתעסק סביב השאלות ראוי לא ראוי, בעד או נגד וכל השאלות מהסגנון הזה, בואו ננסה להוציא את המקסימום לטובת הנוער. בואו נעודד אותם ליצור, או יותר מזה בואו ניקח חלק בעצמנו בריקודים, בבימוי או בעריכה.  תתארו לכם כמה זה יקרב בין ההורים לבין הנוער שתקוע שעות מול המסך ומשנן צעדי ריקוד לבד, כמה זמן איכות שכל כך חסר להורים עם ילדיהם הם ירוויחו מכך. נכון צריך לפקח, אבל אפשר לעשות את זה מבפנים, בדרך יעילה ונעימה יותר.

אז תמשיכו לשמור על הילדים, אבל תשמרו מבפנים, מקווה שניפגש בטיקטוק.

בואו להשמיע את דעתכם לגבי הטיק טוק במייל ooffir33463@gmail.com