המחשבה שהדרך שבה אנשים מתבטאים ברשתות החברתיות למיניהן שונה מבחיים מחוץ למסך. אך האם יש למחשבה זו ביסוס כלשהו?

חוקרי תקשורת בני זמנינו לא התעלמו כמובן מהשיח שנוצר ברשתות החברתיות, ציוצים בטוויטר, פוסטים באינסטגרם, תגובות בפייסבוק והיד עוד נטויה. כל אלו מרכיבים ובונים את השיח שמרגיש כאילו הוא היה כאן אז ומעולם.

ניתן לומר שלכל אדם שבבעלותו חשבון פעיל באחת מפלטפורמות הסושיאל מדיה, מנהל אווטאר וירטואלי. הכוונה באווטאר היא לא רק דמות עם תסרוקת מוזרה וכוחות על, אלא דמות שבעל הפרופיל בונה ומעצב לפי הוצרה שבה הוא בוחר.

חוקרים שבחנו את דמויות האווטאר שאנשים בוחרים לעצמם הצביעו על קשר בין הדמות הווירטואלית לבין הדמות שאליה אותו אדם שואף להגיע אליה בחייו האמתיים. זאת אומרת אדם שהיה רוצה להתפס כמצחיק ובעל חוש הומור, יבנה את הדמות הווירטואלית שלו עם מוטיביים הומוריסטיים וניסיונות להצחיק. יוצא מכך שאנשים מגשימים את עצמם שלהם בצורה מסוימת דרך הפרופיל שהם מנהלים.

יש כמובן צדדים חיוביים בדבר, אנשים נעשים יותר יצירתיים, מרשים לעצמם להתבטא בצורה חופשית מבלי החשש שיסתכלו עליהם מוזר או יחשבו עליהם דברים רעים, אבל כמו בכל דבר לא הכל ורוד. היכולת להתבטא בחופשיות לעיתים חוצה את הקווים ונעשית אלימה, פוגענית ומסיתה. דוגמאות רבות יש להתבטאויות של סלבים (ראה ערך ליהיא גרינר), פוליטיקאים ובני משפחתם (ראה ערך יאיר נתניהו) המרגישים בנוח לומר מילים דרך פוסט או ציוץ, שלא היו מעלים בדעתם לומר מחוץ למסך אל מול אותו ציבור או אדם שאליו מכוונות המילים.

כל פוסט מסוג זה מעורר סערה ציבורית נרחבת שלעיתים מגיעה אף לסדר היום הפוליטי, ואולי זו אחת המטרות של הפוסט מלכתחילה(?). נכון שמדי פעם נדרשת התנצלות ואף מתקבלת מאותו אדם, פרסום פוסט המסביר כי הדברים הוצאו מהקשרם ועוד דרכים להתנער מאחריות ולטאטא את השערורייה אל תחת השטיח עד לפעם הבאה.

אז מה באמת ניתן לעשות? הרי לבטל או להחליש את השיח בסושיאל מדיה זוהי מטרה אבודה מראש, ולחכות לרגולציה או אכיפה נוקשה על הנאמר בפלטפורמות הדיגיטליות זה לא פתרון ריאלי, אז מה כן?

אם כל אחד מאיתנו לפני שהוא יורה מילים לעבר אדם אחר דרך המקלדת, יעצור לכמה שניות וידמיין את האדם ניצב מולו, האם הוא היה אומר את אותן מילים שתכנן לכתוב לעברו? לפני שאנחנו מפילים על הדף שסופג הכל מילים קשות, תדמיינו את הצד השני נחשף לאותן מילים, תחשבו מה היה קורה אם המצב היה הפוך ועליכם היו כותבים דברים מסוג זה? לא נעים, נכון?

עלינו לזכור כי כולנו בני אדם בסופו של דבר, כולנו עם רגשות, מחשבות, דעות שונות וזה בסדר גמור. אבל אם יש לכם משהו לומר לאדם אחר ברשת, תכבדו, אנחנו לא חיות.

אם יש לכם רעיון איך אפשר למתן את השיח ברשתות החברתיות אשמח לשמוע במייל ooffir33463@gmail.com