מגיפת הקורונה השביתה את העסקים העצמאים כמעט לחלוטין, חלקם לא יחזרו לשגרה אף לאחר פתיחת המשק. השולמנים, אותה קבוצת עצמאיים הדואגת לבעלי העסקים העצמאיים במגוון נושאים, פועלת גם בטבריה תחת הרכזת אביטל כחלון הפועלת נמרצות להביא מענה לכל העצמאים בעיר. בשיחה שהייתה לנו איתה בתכנית "כנרת מתקשרת" ב106 fm, סיפרה אביטל על המצוקות ועל התקווה לעתיד.

העצמאיים נתפשו בעיני כולם כבלתי מנוצחים, חזקים, הבעלי בית של עצמם. כל ילד שאף וחלם להגיע למעמד שיש ברשותו עסק משל עצמו לא משנה באיזה תחום, העיקר שיהיה לי עסק משלי. כל זה היה עד הקורונה. אותה מגיפה ששיתקה את המשק הותירה את בעלי העסקים ללא שום הבטחת הכנסה. נכון, הבטיחו מענקים ועוד כמה הטבות, אך נוכחנו לדעת לצערנו כי הדברים לא פשוטים כמו שהם נשמעים על ידי הפוליטיקאים. המון בעלי עסקים נכנסו לבורות כלכליים עצומים, עד שהחליטו לסגור לצמיתות את העסק שלמענו נלחמו וירקו דם כל השנים. ועם כל זה לא מספיק קשה, תוסיפו למשוואה גם את היחס וטיפול הרשויות בפריפריה כמו טבריה.

בדיוק בגלל זה קמה קבוצת השולמנים, לדאוג לצרכיהם הפיננסים והבירוקרטיים של העצמאיים. גם בטבריה פועלת אותה קבוצה ומי שמרכז את הפעילות שם היא אביטל כחלון שסיפרה לנו על המצוקות שנחשפה אליהם: "ראיתי אנשים בלי שום תקווה בעיניים, פשוט עיניים מתות" מספרת בכאב, "איך אפשר לבוא ולדבר על מענקים וחזרה לשגרה בעתיד עם אדם שנמצא בחובות של חצי מיליון שקל?" אביטל מספרת שכמעט 70 אחוז מבעלי העסקים שבטבריה נכנסו לחובות עצומים שלא בטוח שיוכלו לצאת מהם בעתיד הרחוק אפילו.

כאשר שאלתי מה בתכלס אתם עושים למען אותו משה מחנות הבגדים? איך הוא יקבל את מה שמגיע לו? ענתה אביטל שרוב העבודה שיש לה ולשומנים בכלל הינה עבודה בירוקרטית, דאגה לטפסי אישור, ועוד המון שלבים ותהליכים שהם מקדמים מתחת לפני השטח על מנת שכל אחד ואחד מהעצמאים בעיר שלה יקבל את כל מה שמגיע לו, ויוכל לחזור לשגרת עבודה רגילה ושגרתית.

ומה עם העתיד? בחירות? מי מבטיח שלא תשכחו את כולם? זה גם מה שאני שאלתי, ואביטל ענתה שהשולמנים לא מגדירים עצמם פוליטקאים, אלא פעילים חברתיים שמנסים להכנס לכנסת על מנת שיוכלו להשפיע, לקדם ולשפר את תנאי המחייה של העצמאיים בפרט ואזרחי ישראל בכלל. "ההבדל בינינו לשאר הפוליטקאים, שאנחנו התחלנו בפעילות עוד הרבה לפני שחשבנו לרוץ לכנסת, ואנחנו ממשיכים ללא שום שינוי או עצירה גם בשיאה של מערכת בחירות. כל זה רק בגלל שהדבר שמניע אותנו הוא לדאוג לאותם עצמאים שלא יודעים איך להתמודד מול הקשיים הכל כך גדולים שנצבים בפניהם"

האם יצליחו לעזור באמת? האם יכנסו לכנסת? ימים יגידו.

אם יש לכם רעיון או מחשבה מה יהיה עתיד השולמנים, יותר ממוזמנים לכתוב לנו למייל ooffir33463@gmail.com