מספרים על הברון אדמונד דה רוטשילד שהיה בן לאצולה הבריטית וממשפחת הבנקאים המפורסמת, שאמר שהזמן הכי נכון להשקיע הוא "כשיש דם ברחובות". רוטשילד עשה את הונו ברכישות מאסיביות אחרי הפאניקה שהייתה בכל פינה באירופה בתקופת מלחמות נפוליאון, שהסתיימו בקרב ווטרלו בבלגיה בשנת 1815, בין כוחות הצבא הצרפתי בפיקודו של נפוליאון לבין הקואליציה האנטי צרפתית בפיקודו של המפקד העליון של הצבא הבריטי. בתקופה ההיא, אנשים הסתגרו והורידו ראש ואילו רוטשילד רכש מכל הבא ליד ובמחירים משמעותית מתחת לשוק, כרואה את הנולד.

משבר, קשה ככל שיהיה, טומן בחובו תמיד הזדמנויות חדשות לצמיחה. כזה הוא גם משבר הקורונה הנוכחי, שהחל בראשית 2020 בכל רחבי העולם והשפיע על כל תחומי החיים. גם תחום הנדל"ן עובר תהפוכות רבות בעקבות המשבר, שעיקרן הפיכת מקום המגורים למולטי-דיסיפלינרי, הכולל בתוכו את מרחב המגורים יחד עם מרחב העבודה. האם כדאי לנצל את המשבר על מנת להשקיע בנדל"ן למגורים בעיר ניו-יורק? – על כך בכתבה הבאה.

כלכלת ארה"ב לאחר משבר הקורונה – צפי להתאוששות חיובית

כלכלת ארה"ב נכנסה אל משבר הקורונה חזקה מתמיד ואיתה שוק הנדל"ן האמריקאי, שהפגין בטרם תחילת המשבר עליית מחירים מתמדת המלווה בפערים גדולים בין עודף ביקוש להיצע בכל הקשור לבנייה חדשה ומלאי יחידות דיור. עם תחילת המשבר וכניסתם של כללי ריחוק חברתיים חדשים, עלו אחוזי האבטלה ואיתם ירידה בצריכה הפרטית וביכולת היצור הכללית של המשק. בהתאם, השפיע המשבר גם על שוק הנדל"ן הכללי, אך השפעתו שונה בין סוגי הנדל"ן השונים, כך ששוק הדירות למגורים הצליח לשמור על ערך הנכסים שלו ולעבור את התקופה בצורה טובה יותר משוק הנדל"ן המסחרי. למעשה, למעבר לעבודה מהבית השפעה עתידית חסרת תקדים על שוק זה, שעתיד להתבסס על דירות פונקציונאליות המאפשרות לקיים בתוכן משרד ביתי.

ניו יורק

כלכלת ארה"ב, מהחזקות בעולם, צפויה לצלוח את משבר הקורונה ויש לה את כל סט הכלים כדי להתגבר על מגיפה זו, תוך השקעת תקציבי ענק וסיוע מגוונים, מתן הלוואות בערבות המדינה והקלות במתן אשראי. בכוונתו של הנשיא הנבחר ביידן להשקיע כספים שיניעו את הכלכלה מחדש. מגמות אלו הן חדשות אופטימיות, המחזקות את מי שבוחר להשקיע בנדל"ן דווקא בזמן משבר.

Bad Times Made for Good Buys

זמנים קשים נועדו להשקעות מעולות – השקעה כדאית בנדל"ן למגורים בעיר ניו-יורק

העיר ניו-יורק היא המאוכלסת והצפופה ביותר בארה"ב, ומשמשת גם כאחד ממרכזי המסחר והכלכלה הגדולים בעולם. ככזו, אין זה פלא שהעיר מהווה את אחד משווקי הנדל"ן האיתנים ביותר בסדר גודל עולמי. ניו-יורק כמובן אינה חסינה בפני משברים וחוותה תנודתיות של שוק הנדל"ן למגורים בעתות של משברים גלובליים, אולם כל מי שהצליח להחזיק בנדל"ן לאורך זמן יצא מהם כשידו על העליונה, הן מבחינת שמירת ערך הבסיס של קרן ההשקעה והן מבחינת רווחי התשואה שהיא הניבה לאורך השנים.

מאפייני העיר, שהוכיחה לאורך השנים כנהנית מפרמטרים חיוביים של גידול אוכלוסייה, ריבוי מקומות עבודה, אחוזי אבטלה נמוכים ועודפי ביקוש ביחס להיצע התחלות הבנייה ומצאי יחידות הדיור בעיר, מאפשרים לשוק הנדל"ן למגורים בניו-יורק להתאושש ממשברים לאחר תקופה קצרה יחסית, שבעקבותיה מגיעה מגמת עליית מחירים מובהקת.

נתוני מכון המחקר של עיריית ניו-יורק צופים גידול באוכלוסיית העיר בעוד כ-800,000 נפש עד לשנת 2040 ולחציית סף 9 מיליון התושבים. הביקוש למגורים בעיר עתיד לעלות אף יותר בעקבות הרחבת הפעילות הצפויה של חברות ענק, וביניהן: פייסבוק, גוגל ואמזון, אשר שווין, כמו גם שווין של אלפי חברות אמריקאיות נוספות, לא מפסיק לעלות גם בתקופה הזו. נתונים ממשברים קודמים מראים, כי מי שהשכילו לפעול בזמן המשבר ולקחת סיכונים מחושבים על-ידי ביצוע רכישות במחירים המשקפים את ההזדמנות – הניבו תשואות פנומנליות.

השקעה בנדל"ן למגורים בניו-יורק כדאית ביותר דווקא לישראלים

היה ותמיד יישאר מוצר צריכה בסיסי, המהווה עוגן עיקרי לאורך מסלול החיים וככזה תמיד ייהנה מביקוש, במיוחד כאשר מדובר על מיקום איכותי ומרכזי כמו העיר ניו-יורק.

בנוסף, מחירו הנמוך של הדולר כיום מהווה הזדמנות השקעה בפני עצמה, שכן נדרשים פחות שקלים כדי לקחת חלק בהשקעה. מצב זה, בשילוב נכס נדלנ"י במרכז העולם, בהחלט עשוי להניב תשואה גבוהה עבור ישראלים שמחפשים הזדמנות להשקעה.

להערכתנו, גם אם מגמת ההאטה שיצר המשבר תימשך בטווח הקרוב, הרי שבטווח הבינוני השוק יחזור למסלולו הנורמטיבי לנקודה שבה החל המשבר ואף לחצות אותה. האטה זו, אשר מאופיינת לרוב גם בירידה בהתחלות בנייה, סביר כי תיצור בסופו של דבר קיטון בהיצע לצד עודף בביקושים אשר יתבטא בעליית מחירים. לפיכך, כדאי להשקיע דווקא עכשיו בשוק הנדל"ן למגורים בעיר ניו-יורק – השקעה שתוצאותיה המניבות לא יאחרו לבוא.

למידע על השקעות בנדל"ן בניו יורק לחץ כאן