מדובר פה בהישרדות

בואו נעשה סדר… יש לנו כמה "טיפוסים" של עסקים:

עסק בהקמה, עסק מתגלגל, עסק על מסלול ההצלחה, עסק במלחמת קיום ועסק במשבר.

כל אלו נמצאים במלחמת הישרדות ברמה כזו או אחרת. כל אחד מהם יכול בקלות רבה להיכנס לסטטיסטיקה של העסקים הנסגרים.

לכל אחד מטיפוסי העסקים הללו יש צרכים מאוד ברורים שיובילו אותו לכדי שגשוג, צמיחה והצלחה וימנעו ממנו להגיע לכדי סגירה.

למשל- עסק בהקמה אשר נמצא בשלב הלידה, גיבוש הקונספט והגדרת הזהות העסקית זקוק להתאמה ליכולות, לבחינת ההתכנות הכלכלית, למיקוד ולהפנמה של מיומנויות מכירה ולא רק שיווק.

לעומתו, עסק שנמצא על מסלול ההצלחה, עסק שכבר "עובד יפה", רווחי ומבוסס. יש לו לקוחות ותיקים וזרם של חדשים, צוות עובדים ואף מוניטין ונכסים שיווקיים ואחרים, עסק כזה זקוק ליצירת מינוף לחיזוק המותג. הוא זקוק להדרכה בתחום של שילוב אסטרטגיות ומודלים עסקיים, חשיבה על מוצרים נוספים ובניית מערך מכירות חזק במקביל לביסוס נהלים ואכיפה.

ואם נדבר על עסקים במשבר, עסקים שהיו רווחיים אך דברים השתבשו בדרך, הם זקוקים לתהליך של הבראה. תהליך שיכול להיעשות ע"י אנשי מקצוע מומחים אשר יאבחנו את הבעיה, את המשבר בניהול, את חוסר העקביות בנהלים או את הטרנד שהסתיים.

אנשים עסקים

תהליך הבראה- איך, למה וכמה?

בהיעדר תכנית עסקית ואסטרטגית עסקים רבים מגיעים לנקודת המשבר, ואז מתחילים לירות לכל הכיוונים. אחד הכיוונים המוכרים הוא להביא יועץ עסקי לחברה. אני רוצה לספר לכם על קבלת עזרה מכיוון חדש לגמרי.

"אימון עסקי"- מאמן עסקי הנו מקצוע חדש יחסית שהתפתח בשנים האחרונות וצמח במהירות דווקא מתוך הצורך הקיים בשוק.

ביקשתי מיהודה אטיאס, מנכ"ל גומא לחדד עבורי את הייחודיות של מאמן עסקי.

יהודה: "מאמן עסקי צריך שתהיה לו הבנה עסקית והבנת העסק. התוספת כמאמן היא החשובה – הן בהבנה הגורם האנושי, רצונותיו, חסרונותיו תוך הגעה לפתרונות הנכונים עבורו".

יתרונות האימון העסקי

אז עשיתי קצת עבודת גוגל ומצאתי את ההגדרה לאימון:

"תהליך ליווי מקצועי וממוקד להקטנת הפער בין מצב מצוי למצב רצוי בחייו של אדם (מתאמן)".

עקרונות האימון מדברים על עבודה מתוך ה"יש" ע"י זיהוי עוצמות וגורמי הצלחה ובניית תהליך ניהולי-  של סימון מטרות, בחינת מדדים, בניית תכנית פעולה וליווי ביצוע והתקדמות.

יהודה: "המאמן העסקי מניע עבודה מול הכוחות המניעים ונותן כלים להתמודדות עם כוחות בולמים. חשוב להבין שמאחורי רוב סגירות העסקים עומד הגורם האנושי ולכן המאמן העסקי הוא הדמות שבידיה הכלים לפתרון והובלה לצמיחה והצלחה."

קצת חקרתי על תחום האימון העסקי ומצאתי שהתחום נמצא בהתפתחות אדירה. עקב האחוז הגבוה של סגירת העסקים בישראל, עולה המודעות בקרב בעלי עסקים וארגונים לגבי חשיבותו של האימון העסקי.

יהודה אטיאס מנכל גומא
יהודה אטיאס, מנכ"ל גומא

אימון עסקי- הדבר הבא כבר כאן

"גומא" מציעה קורס ייחודי של אימון עסקי. קורס שלאחריו תוכלו לצאת לדרך חדשה שבה תלוו עסקים ותצילו אותם מפני קריסה. הלקוחות הפוטנציאליים הם פרטיים, עסקיים או ארגונים, תהליך בודד או קבוצתי.

הקורס מועבר ע"י רפי מורד, אשר מגיע מעולם העסקים ונותן דוגמאות של אימון עסקי מהשטח.

ואם התחלנו בנתונים אז גם נסיים בנתון רלוונטי: בישראל ישנו פוטנציאל של 390,000 עסקים לאימון והפוטנציאל מתחדש מדי שנה בכ- 40,000 עסקים נוספים.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים על הקורס? לחצו כאן